Başkent Doktorlar Kreş ve Gündüz Bakımevi

Okulumuz Doktor ve Psikolog gözetiminde bir kreştir... 10 Kişilik VİP sınıflarda hizmet verilen tek kreştir. Batıkent'in en iyi kreşi ile iletişim için: 0312 255 68 78 - 0505 831 00 00 - 0553 137 89 89

Anaokuluna hazır mısınız?

batıkent doktorlar kreş

Anaokulu başlamadan önce oğlumla nasıl hazırlık yaptık, okula alıştırma aşamasında neler yaşadık? Siz de pratik önerilerimize kulak verebilirsiniz..

 • Bu sonbahar ben de “çocuğu anaokuluna giden anneler kulübü” üyesi oluyorum.
  İlk defa neredeyse tam gün ayrı kalacağız oğlumla. Anaokulu başlamadan nasıl hazırlık yaptık, okula alıştırma aşamasında neler yaşadık, yeni başlayacaklara tavsiyelerimiz neler?

  Öğretmenleriyle tanıştık, okuyacağı sınıfı gördük

  –  Yaz başında oğluma tatil sonrası okula başlayacağını anlattık ve ara ara konusu geldikçe ona anaokulundan, orada neler yapacağından söz ettik.

  –  İlk gün hiç bilmediği bir yere gitmesini istemedik, bu yüzden okula başlamadan önce oğlumla birlikte seçtiğimiz okula birkaç kere gittik. Sınıfını gördü, öğretmenleriyle tanıştı, bahçede ve sınıflarda Oyun oynadı.

  –  Anaokulu alışverişimizi birlikte yaptık. Çantasını, ayakkabısını, matarasını, yağmurluğunu kendi seçti. Alışveriş sırasında bunları okul için aldığımızı anlattım.

  –  Okulun başlama tarihi yaklaşırken akşamları yatmadan önce anaokullarını anlatan kitaplar okuduk. En sevdiğimiz kitapların başında Mikado Çocuk tarafından yayımlanmış olan “Benim Anaokulum” kitabı geliyor. Bu kitapta çocukların anaokulunda bir günü nasıl geçirdikleri farklı resimlerle ve açılıp kapanan pencerelerin içindeki yazılarla anlatılıyor.

  –  Anaokulu başlamadan önce birlikte kahvaltı listesi yaptık. Sabahları hangi gün ne yiyeceğimize karar verdik. Biraz motivasyon için araba şeklinde pankek, futbol topu şeklinde yumurtalı ekmek yapmayı denedim.

  Kendimden örnek verdim

  –  Yine okul başlamadan bu sene oğlum gibi anaokuluna gidecek arkadaşlarıyla buluştuk. Tüm arkadaşlarının anaokuluna gideceğini bilmesi bu sürecin normal olduğunu anlamasına yardımcı oldu.

  –  Çocukluk albümlerimi ortaya çıkardım. Oğluma kendi küçüklük fotoğraflarımı ve yuva fotoğraflarımı gösterdim. Okulda neler yaptığımızı çok ayrıntılı biçimde anlattım. Kendimden birtakım örnekler vermem onu epey rahatlattı.

  Okulda bir süre bekledim

  Okula güven duyması için oğlumu şimdilik ben götürüp alıyorum. Alışma sürecinde okulda onu bekledim, zaman içinde bekleme süremi azaltarak onu okulda bırakmaya başladım. Geç kalmamaya özen gösteriyorum, başka çocukların anneleri gelmişken ağlamaya meyilli bir suratla beni beklesin istemiyorum.

  İlk defa okula başlayan miniklerin ilk günlerde anneden ayrılmakta zorlanmaları oldukça normal.Davranış Bilimleri Enstitüsü, Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde klinik psikologolarak görev yapan Gülşah Ergin, ayrılma kaygısını çok yoğun yaşayan çocukların annelerine okulun ilk günü okulda beklemelerini öneriyor. Ergin bu durumun sadece birkaç gün için geçerli olması ve kademeli olarak uzaklaşma yönteminin kullanılması gerektiğini belirtiyor: “Önceleri çocuk dersteyken onu görebilecek bir yerde duran annelerin, daha sonra koridorda ve ardından okulun bahçe kapısında bekleme şeklinde kademeli olarak uzaklaşmaları ve bu durumu çocuklarına önceden açıklayarak onları da buna alıştırmaları gerekiyor.”

  “Çabuk vedalaşılmalı”

  Ergin ayrılma kaygısı yaşayan çocukların bu durumla sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmeleri için vedalaşmaların önemli olduğunu vurguluyor: “Vedalaşmalar oldukça kısa ve duygusallıktan uzak olmalı. Çocuğunuzu güvenli bir şekilde sınıfa bıraktıktan sonra öpüp sarılmalı, onu nerede bekleyeceğinizi ya da nerede ve ne zaman onunla buluşacağınızı söylemeli ve size ‘güle güle’ demesini sağlayarak sınıftan ayrılmalısınız.”

  Çocuğun okulda yalnız bırakılmaya hazır olmasındaki en büyük kriterin “güven” duygusu olduğu söyleyen Ergin, çocuğun okul ve öğretmenine güven duygusu geliştirdiği noktada artık okulda yalnız kalmaya hazır olduğununun, aksi durumda ayrılma kaygısını ve olumsuz etkilerini daha yoğun ve sarsıcı biçimde yaşama ihtimalinin yüksek olduğunun altını çiziyor.

  “Kısa süreli ayrılıklar işe yarar”

  Liv Hospital Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güvençocukların anne-babalarından ve güven duydukları evlerinden uzakta kalmaktan korkabileceklerini, ilk defa ailesinden ayrı kalacak çocuğun okula gitmeyi reddetmesinin, ağlama krizlerine girmesinin, öfke patlamaları gibi davranış sorunları olmasının çok doğal tepkiler olduğunu söylüyor. Güven anne-babasından hiç ayrı kalmamış çocukların fazla endişelenmemesi için okula başlamadan önce gün içinde kısa süreli ayrılıklarla okula hazırlanmasını öneriyor.

  Özge Altınok LOKMANHEKİM – Anne Çocuk – ozge.altinok@milliyet.com.tr www.sehrincocukhali.com

http://www.milliyet.com.tr/anaokuluna-hazir-misiniz-/cumartesi/haberdetay/26.09.2015/2122649/default.htm

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.